Toto jsou neoficiální stránky lezeckého oddílu působícího v Novém Boru. Veškeré informace zde uvedené se mohou více či méně lišit od skutečnosti. Doufáme však, že nikoho neurazí a nikomu nezpůsobí žádnou újmu, ať psychickou nebo majetkovou.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Neoficiální stránky lezeckého oddílu

 

Rozdělení disciplín

Bouldering

Lezení po balvanech, nízkých skalkách a na umělých stěnách bez použití lana. Padá se na nohy nebo na speciální matraci tzv. bouldermatku. Ideální způsob posilování a tréninku.

Deep Water Solo

Opět lezení bez lana a jištění, tentokrát nad dostatečně hlubokou vodou. Deep Water Solo je populární zejména v přímořských oblastech, ale i v České republice najdete několik vhodných terénů.  

Drytooling

Při drytoolingu se používá stejné vybavení jako u ledového lezení (cepíny, mačky), jen led z větší části nebo úplně chybí. Leze se po skalách, dřevěných konstrukcích nebo na umělých stěnách. Vždy ale jen tam, kde je to povoleno.

Lezení v horách

Lezení v horách by se dalo rozdělit ještě na několik kategorií. Ať už se ale jedná o expedice na nejvyšší hory světa, lezení v Tatrách nebo vysokohorskou turistiku, vždy je potřeba myslet na to, že hory jsou nejen krásné, ale umí být i zrádné a přísně trestají chyby.

Klasické (tradiční) lezení

Klasickým nebo tradičním lezením nazýváme zdolávání skal, které nejsou osazeny fixním jištěním. V trasách tedy nehledejte nýty a borháky. Prvolezec sám zakládá jištění (vklíněnce, smyčky, friendy, hexcentry) a druholezec je následně sbírá cestou nahoru.

Lezení na pískovcových skalách

Lezení na pískovcových skalách je v řadě věcí specifické. Kromě smyček a uzlíků se nesmí používat jiné postupové jištění, fixní jistící body jsou často velmi daleko od sebe a padají se dlouhé "tlamy". Je zakázáno používat magnesium. Písek je již tradičně určen jen pro odvážné.

Lezení v ledu

Ledové lezení úzce souvisí s lezením na vysokých horách, ale postupem času se zařadilo mezi jednu z populárních disciplín. Ke zdolávání kolmých ledových stěn, ledopádů a rampouchů se používají cepíny a mačky, přičemž prvolezec trasu jistí pomocí ledových šroubů. Největší ledopád v ČR vzniká každoročně v obci Vír na Vysočině.

Sportovní lezení

Pod pojmem sportovní lezení si nepředstavujte žádné závody. Jedná se o běžné skalní lezení na skalách s fixními jistícími body, tedy s borháky, nýty a slaňovacími kruhy. Takto připravených skal je v České republice velká řada.

Skialpinismus

Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu. Stoupání do kopce umožňuje speciální vázání a pásy nalepené na skluznici, takzvané tulení pásy.

Umělé stěny

Umělé stěny jsou ideálním místem pro zahájení Vaší lezecké kariéry a pro trénink během zimy a škaredého počasí. Ani tady ale nezapomínejte na základní pravidla bezpečnosti, protože i pád na dřevěnou podlahu haly pořádně bolí.

Via ferraty

Via ferrata je v překladu železná cesta. Díky ocelovým lanům, kramlím a žebříkům se můžete dostat do míst, kam dříve dolezli jen zkušení horolezci. K jištění je používán speciální set s brzdou a dvěmi karabinami. V žádném případě via ferraty nepodceňujte a dobře zvažte své schopnosti. 

 
Prohlášení o Cookies