Lezení po balvanech, nízkých skalkách a na umělých stěnách bez použití lana. Padá se na nohy nebo na speciální matraci tzv. bouldermatku. Ideální způsob posilování a tréninku.
Opět lezení bez lana a jištění, tentokrát nad dostatečně hlubokou vodou. Deep Water Solo je populární zejména v přímořských oblastech, ale i v České republice najdete několik vhodných terénů.
Při drytoolingu se používá stejné vybavení jako u ledového lezení (cepíny, mačky), jen led z větší části nebo úplně chybí. Leze se po skalách, dřevěných konstrukcích nebo na umělých stěnách. Vždy ale jen tam, kde je to povoleno.
Lezení v horách by se dalo rozdělit ještě na několik kategorií. Ať už se ale jedná o expedice na nejvyšší hory světa, lezení v Tatrách nebo vysokohorskou turistiku, vždy je potřeba myslet na to, že hory jsou nejen krásné, ale umí být i zrádné a přísně trestají chyby.
Klasickým nebo tradičním lezením nazýváme zdolávání skal, které nejsou osazeny fixním jištěním. V trasách tedy nehledejte nýty a borháky. Prvolezec sám zakládá jištění (vklíněnce, smyčky, friendy, hexcentry) a druholezec je následně sbírá cestou nahoru.
Lezení na pískovcových skalách je v řadě věcí specifické. Kromě smyček a uzlíků se nesmí používat jiné postupové jištění, fixní jistící body jsou často velmi daleko od sebe a padají se dlouhé "tlamy". Je zakázáno používat magnesium. Písek je již tradičně určen jen pro odvážné.
Ledové lezení úzce souvisí s lezením na vysokých horách, ale postupem času se zařadilo mezi jednu z populárních disciplín. Ke zdolávání kolmých ledových stěn, ledopádů a rampouchů se používají cepíny a mačky, přičemž prvolezec trasu jistí pomocí ledových šroubů. Největší ledopád v ČR vzniká každoročně v obci Vír na Vysočině.
Pod pojmem sportovní lezení si nepředstavujte žádné závody. Jedná se o běžné skalní lezení na skalách s fixními jistícími body, tedy s borháky, nýty a slaňovacími kruhy. Takto připravených skal je v České republice velká řada.
Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu. Stoupání do kopce umožňuje speciální vázání a pásy nalepené na skluznici, takzvané tulení pásy.
Umělé stěny jsou ideálním místem pro zahájení Vaší lezecké kariéry a pro trénink během zimy a škaredého počasí. Ani tady ale nezapomínejte na základní pravidla bezpečnosti, protože i pád na dřevěnou podlahu haly pořádně bolí.
Via ferrata je v překladu železná cesta. Díky ocelovým lanům, kramlím a žebříkům se můžete dostat do míst, kam dříve dolezli jen zkušení horolezci. K jištění je používán speciální set s brzdou a dvěmi karabinami. V žádném případě via ferraty nepodceňujte a dobře zvažte své schopnosti.